Puslapiai

2010 m. gruodžio 31 d., penktadienis

Rankų darbo šokoladiniai saldainiai


300 g smulkinto juodojo šokolado

200 ml plakamosios grietinėlės

50 g sviesto

50 ml brendžio

150 g pakepintų migdolų

100 g juodojo šokolado glazūravimui

Į dubenį suberti smulkintą šokoladą ir sviestą. Grietinėlę pakaitinti prikaistuvyje iki užvirimo ir užpilti ja. šokoladą. Atsargiai išmaišyti, kol šokoladas visiškai ištirps, supilti brendį ir dar kartą išmaišyti. Masę pastatyti į šaldytuvą sustingimui. Iš masės formuoti nedidelius rutuliukus (šaukštu, skirtu rutuliukų gaminimui arba tiesiog rankomis). Sustingdyti šaldytuve, rutuliukus apvolioti susmulkintuose migdoluose, o po to prilaikant šakute panardinti į ištirpintą šokoladą. Padėti ant grotelių arba ant kepimo popieriaus, pabarstyti smulkintais riešutais ir sustingdyti.


2010 m. gruodžio 30 d., ketvirtadienis

Petit pots. Puodeliai su šokoladu


Klasika. Puikus, nuostabiai skanus ir paprastai pagaminamas elegantiškas desertas. Ko daugiau reikia? Receptas iš Le Cordon Bleu. Šokoladas.

375 ml pieno

150 ml plakamosios grietinėlės

100 g smulkinto geros kokybės juodojo šokolado

1/2 vanilės lazdelės arba 1/2 tonkos pupelės*

1 kiaušinis

3 tryniai

100 g smulkaus cukraus

Plakta grietinėlė ir šokolado drožlės papuošimui

  1. Įkaitinti orkaitę iki 170 °C. Prikaistuvyje užvirinti pieną su grietinėle, šokoladu ir vanile arba tarkuota tonka. Mediniu šaukštu išsukti kiaušinius, trynius ir cukru. Kiaušinių masę išmaišyti su šokoladine mase. Perkošti, išimti vanilės lazdele (arba neišimti, jei jos ten nebuvo) ir metaliniu šaukštu nugriebti nuo paviršiaus putas.
  2. Mišinį perpilti į 6 karščiui atsparias formeles arba puodelius. Sustatyti formeles skardoje su aukštais kraštais. Pripildyti ja vandens taip, kad jis maždaug 1 cm būtų žemiau formelių kraštų. Kepti 30 minučių, kol kremo paviršius bus lygus ir paspaudus jį pirštu, pirštas liks švarus. Jeigu reikia, kepti ilgiau. Išimti formeles iš vandens vonelės ir ataušinti. Šaltą kremą papuošti plakta grietinėle ir pabarstyti šokolado drožlėmis.

* Pupelė tonka - labai įdomus prieskonis (kchm... įdomu, koks gi prieskonis nėra įdomus? retorinis klausimas :))) ) galbūt jis yra įdomus ir tuo, kad išpopuliarėjo labai neseniai. Iki tol dažniausiai buvo naudojamas parfumerijoje. Kulinarijoje reikia vartoti atsargiai, kadangi turi savyje kumarino. Lietuvoje kol kas nemačiau, kad kas nors prekiautų. Pas mane atkeliavo atsiųstas vieno gražiausių tinklarašių lenkų kalba šeimininkės Beos. Už ką dar kartelį norėčiau padėkoti, o taip pat palinkėti sveikatos :)

2010 m. gruodžio 29 d., trečiadienis

Kriaušės su šokoladu


Tiems, kas mėgsta šokoladą :)

4 kriaušės
250 ml baltojo vyno
350 g cukraus
750 ml vandens
vienos citrinos žievelė
1 vanilės ankštis
200 g šokolado
100 ml grietinėlės
Šiam desertui tinka tvirtesnės kriaušės. Iš vandens, vyno, cukraus, citrinos žievelės ir perpjautos vanilės ankšties virti sirupą, kol jo sumažėja bent trečdaliu, o sirupas sutirštėja. Tada nulupti kriaušes ir jas 10–15 minučių virti sirupe. Išimti ir atšaldyti. Ištirpinti šokoladą kartu su grietinėle. Stingstančiu šokoladu sulipinti prieš tai perpjautas kriaušes.

Apelsinų salotos su razinomis

Paprastai pagaminamos gaivios salotos, puikiai tinkančios paukštienai. Nebūtina jas patiekti išskobtose apelsinų puselėse, visai neblogai jos laikosi ir bendroje salotinėje :)

½ nedidelio pekininio kopūsto

2 rūgštesni apelsinai

50–70 g geltonųjų razinų

1 kriaušė

kaupinas šaukštas smulkiai supjaustytų krapų

1–2 šaukštai aliejaus

žiupsnelis druskos

Salotų gaminimo principas niekad nesikeičia – susmulkinti ir užpilti padažu. Razinas reiktų sumaišyti su supjaustytais apelsinais (pageidautina, kad balta luobelė nuo jų būtų nuimta) ir palikti kokioms 10 minučių. Nuo sulčių razinos suminkštės. Kriaušė šioms salotoms ne visai būtina, bet turėtų patikti tiems, kas mėgsta šiek tiek saldesnes salotas, tiesiog reikia išbandyti. Pabaigoje supjaustomi pekininiai kopūstai ir viskas sumaišoma. Aliejus puikiai tinka bekvapis, pavyzdžiui, vynuogių sėklų, o alyvuogių aliejus gali suteikti pikantiškumo. Šias salotas reiktų suvalgyti iš karto.

Persikai, įdaryti rūkytos skumbrės kremu


Labai paprasta ir efektingai atrodanti užkandėlė. Interneto platybėse jau gal kokie 5-6 metai klajoja persikai su tunu, bet kadangi tunas, juolab konservuotas, - tai ne mano dainos žodžiai, linkstu prie karštai rūkytos skumbrės.

200 g karštai rūkytos skumbrės
2 šaukštai nesaldžios varškės masės (paskutiniu metu pasirodžiusi President varškė 1 kg pakuotėse puikiai tinka)
1 skiltelė česnakų
1 šaukštas smulkiai kapotų krapų
1 šaukštelis neaštrių garstyčių
keli lašeliai medaus
1 skardinė (400 g) konservuotų persikų

Skardinėje paprastai būna 6-7 persikų puselės. Jas galima perpjauti į 2-3 dalis. Likusius produktus susmulkinti smulkintuvu iki vienalytės masės. Persikus sudėti į popierines papiliotes, ant viršaus įdėti įdaro. Papuošti raudonėlio lapeliais ir spanguolėmis.


2010 m. gruodžio 22 d., trečiadienis

Kūčioms. Burokėlių salotos su kviečiais


Labai paprasta. Kviečius naudojau kamutą. Net nesitikėjau, kad bus taip skanu. Gyvenimo palengvinimui kviečius reiktų nakčiai užmerkti. Alternatyva burokėlių salotoms Kūčioms.

2–3 vidutinio dydžio išvirti burokėliai

1 stiklinė išvirtų kviečių

1 ryšelis petražolių

1 šaukštas kuminų

2 šaukštai aliejaus

1 šaukštas citrinos sulčių

½ šaukšto druskos

½ šaukšto medaus

Kviečius iš vakaro užmerkti. Ryte išvirti. Burokėlius nulupti, supjaustyti kubeliais ir sumaišyti su kviečiais. Petražoles smulkiai supjaustyti, aliejų sumaišyti su citrinų sultimis, druska ir medumi. Burokėlius ir kviečius sumaišyti su padažu, gausiai pabarstyti petražolėmis. Kuminus sugrūsti ir jais pabarstyti salotas. Petražoles galima ir įmaišyti ir į užpilą ir sumaišyti su salotomis.

2010 m. gruodžio 21 d., antradienis

Obuoliai alaus tešloje


Kai nežinai, ką daryti - daryk klasiką. Tokie obuoliai pažįstami daugeliui, tad Amerikos tikrai neatrasiu. Bet vis dėlto, kokie jie skanūs!!!! Recepto kalba labai žavi, todėl nieko nekeičiu... buvo tikras malonumas sklaidyti senus beveik šimtamečius žurnalus ...

„Kepti tešloje obuoliai“

„Šeimininkė“, 1924 m. liepos mėn. 20 d.,

2010-12, Moteris

„1 ½ stiklinės kvietinių miltų, ½ stiklinės grietinės ir ½ stiklinės alaus, 4 kiaušinių trynius, 4 baltymus išplakti iki putų, kiek galima geriau* (arba kiaušinius galima įminkyti į tešlą, t.y. neatskyrus trynių nuo baltymų ir neišplakus jų iki putų).

5 obuolius vidutinio dydžio nuvalyti (nulupti odą), supjaustyti į ripeles, išpjovus medeną (širdį) su grūdais, kiekviena ripelė apvelti pagamintame skystame mišinyje (košėje), suvilgyti ištirpintame svieste, ant petelnės pakepinti iš abiejų pusių ir, prieš valgant, apibarstyti cukrumi"

* gaminau plakant baltymus

Kūčioms. Keptų burokėlių salotos su avinžirniais


2 vidutinio dydžio burokėliai

1-2 šaukštai aliejaus

¼ sūdytos citrinos

1 šaukštas tirpalo, kuriame sūdėsi citrinos

Kelios šakelės petražolių

1 skiltelė česnako

1 šaukštas džiovintų raugerškių

100 g špinatų lapų

200 ml virtų arba konservuotų avinžirnių (taip pat galima pakeisti įvairiaisiais ankštiniais - virtomis pupelėmis, lęšiais, kt.)

Burokėlius dažniausiai verdame arba kepame orkaitėje. Taip atrodo labai gerai ir skanu. Kas galėtų ginčytis? Nebent kažkas nemėgstantis burokėlių. Vasarą arba ankstyvą rudenį žalių burokėlių salotos atrodo ne ką prastesnės, tiesa, dažniausiai žalių burokėlių ragaujama kiek įtariai, bent jau pirmąkart. O burokėliai, kepti keptuvėje, pasirodo dar rečiau. Jie tikrai to nenusipelnė. Tam, kad tinkamai įvertinti visus jų privalumus verta nors kartą pabandyti. Todėl pirmiausia burokėlius reikia nulupti, o po to supjaustyti plonais šiaudeliais „mandolinos“ tipo pjaustykle. Jei tokios nėra, tai irgi nebeda. Galima sutarkuoti. Ir tuos tarkuotus burokėlius pakepti keptuvėje su įkaitintu aliejumi. Net druskos nereikia. Vienintelis minusas – kepti reikia ilgai, laikas nuo laiko permaišyti ir keptų burokėlių gaunasi daug mažiau, nei buvo. Ir viskas. Privalumai nugali visus nepatogumus. Kepti burokėliai skanūs ir be priedų, bet su avinžirniais sugroja tiesiog idealiai. Arba su kitokiais ankštiniais. Keptus burokėlius reikia ataušinti, sumaišyti su smulkiai supjaustytomis sūdytomis citrinomis, petražolėmis, avinžirniais ir susmulkintais česnakais. Įpilti truputį sūdytų citrinų sunkos ir suberti raugerškius. Galima sumaišyti su špinatų lapais, kad jau tokios tikros salotos būtų. Telieka tik pasakyti „skanaus“.

2010 m. gruodžio 20 d., pirmadienis

Kūčioms. Silkė su svogūnų džemu ir džiovintomis slyvomis

Kučių klasika. Gilioj vaikystėje žiauriai nemėgau silkės su grybais arba silkės su pomidoriniais svogūnais. Nors pačią silkę valgiau. Kol vieną kartą neparagavau TOS silkės. Kurią daug-daug metų atgal pagamino miela Bronytė ir atskleidė man vieną mažutę paslaptį. Labai mažutę, bet nuo jos priklauso visas skonis. Nuo to laiko mėgstu būtent tokią silkę.


3-4 silkių filė
~1 kg svogūnų
2 šaukštai cukraus
150 g džiovintų slyvų
1 kupinas šaukštas pomidorų pastos
2 lauro lapai
aliejaus svogūnų kepimui

Svogūnus supjaustyti plonais šiaudeliais, pabarstyti cukrumi ir kepti aliejuje, kol svogūnų tūris nesumažės 2-3 katus, t.y. labai ilgai. Tai svarbu. Reikalui esant įpilti šiek tiek vandens. Džiovintas slyvas supjaustyti, suberti į pakepintus svogūnus ir troškinti toliau. Pomidorų pastą atskiesti stiklinėje vandens ir supilti į svogūnus. Įdėti lauro lapelius ir troškinti, kol neišgaruos skystis. Ataušinti ir sudėti ant silkės. Palikti mažiausiai valandai šaldytuve.

2010 m. gruodžio 16 d., ketvirtadienis

KVIETIMAS

Šiandien be recepto. Citata iš Rugutės fondo internetinio puslapio


Jau šešerius fondo veiklos metus mus nuolat lydi žinojimas, kad kiekvieną dieną, kiekviename žingsnyje esate drauge su mumis. Tik Jūsų buvimas, nuoširdi pagalba, ištiesiama draugystės ranka sukūrė beribės meilės ir geranoriškos pagalbos kupiną erdvę, kurioje pagalbą ir paramą randa su sunkia liga kovojantys vaikai.
Todėl būtent į Jus – Rugučiukų draugus, išsibarsčiusius po visą pasaulį – šiandien drįstame kreiptis pagalbos. Ieškodama finansavimo galimybių, „Rugutė“ praėjo atranką ir gavo galimybę patalpinti savo kvietimą prisidėti prie kokybiškesnio gydymo ir socialinės pagalbos suteikimo Lietuvos ligoniukams tinklalapyje www.globalgiving.org.
Šiuo metu mums paskirtas „bandomasis“ laikotarpis – jeigu iki gruodžio 22 d. fondas surinks 4000$ paramos iš 50 skirtingų donorų, mes įgysime teisę nuolat teikti projektus ir rinkti lėšas šiame tinklalapyje. Todėl iš visos širdies prašome visų – pasidalinkite su savo draugais, pažįstamais informacija apie projektą, o tie, kurie galite, prisidėkite prie projekto parama. Net ir pati mažiausia Jūsų auka bus be galo vertinga bei svarbi dovanojant mažiesiems ligoniukams tai, ko šiandien jiems labiausiai reikia – medicinines priemones, vaistus, svarbių tyrimų atlikimo užsienio klinikose apmokėjimą, socialinę pagalbą.

2010 m. gruodžio 14 d., antradienis

Kalėdiniai meduoliai II 2010

Tęsiu meduolių seriją :) Vis tie patys. Yra pavojus, kad ne visi nepuošti susilauks makiažo... dingsta, dingsta, dingsta...

Kadangi dainos žodžiai tie patys, tai nesikartosiu :)

Piešiu popierine tūtele ir iešmeliu šašlykams. Nemakiažintus meduolius laikau dėžėje su apelsinų žievelėmis. Skoniui - gerai, o formai ne... kažkodėl jie man šiek tiek deformavosi... bet kaip kvepia... :)


Labai pasiilgau gėlių... kas pasakė, kad jos negali dabar žydėti? :)



2010 m. gruodžio 12 d., sekmadienis

Kalėdiniai meduoliai 2010




Meduoliukai. Šituos gaminau pagal receptą iš lenkiško CinCin forumo.


Realiai likau juo nelabai patenkinta, nors tešla gana paklusni. Bet žiauriai auga ir kažko jai trūko. Tad kitas partijas kepiau kitaip, ir tuo rezultatu likau labai patenkinta. Antri meduoliukai dar nepuošti :) Dedu tą receptą, kuris man tiko.

700 g 812 miltų
150 g miltelinio cukraus
50 ml aliejaus
50 g sviesto
100 ml tamsaus medaus
4 kiaušiniai
1 šaukštelis sodos
1 šaukštas kepimo miltelių
1/2 šaukštelio maltų juodųjų pipirų
1 šaukštas cinamono
1 šaukštelis maltų gvazdikėlių
1 šaukštelis maltų kardamonų
1/2 šaukštelio maltų kvapiųjų pipirų

Sviestą, aliejų ir medų ištirpinti, į šiek tiek pravėsusią masę įmušti kiaušinius ir gerai išmaišyti. Miltus persijoti kartu su milteliniu cukrumi, soda ir kepimo milteliais. Suberti prieskonius. Viską sumaišyti ir užminkyti tešlą. Plonai kočioti ir spausti norimos formos sausainius. Kepti 5-6 minutes 200 C.

Glajui miltelinį cukrų sumaišyti su kiaušinio baltymu, kad gautųsi tąsi masė. Glajų dėti į tūtelę ir piešti norimus raštus.

Šitie man skanesni ir malonesni darbui. Na o puošimas bus rytoj :)

2010 m. gruodžio 6 d., pirmadienis

Mielinės Jerevano spurgos


Vienas iš labai ryškių Jerevano įspūdžių - spurgos. Keista? Bet jos yra neatsiejama Jerevano landšafto dalis. Tokia kaip dainuojantys fontanai, Matenadaranas, jaunojo vyno kvapas šalia konjako gamyklos arba kažkur tolumoje skęstantis debesyse Araratas. Jei paklastum jerevaniečio, kur parduodamos skaniausios spurgos, kiekvienas pasakys... bet kiekvienas pasakys savo mėgstamiausią vietą - ar tai būtų kavinė netoli konditerinio fabriko Grand Candy, arba buvęs Kirovo parkas, kur kažkada spurgas parduodavo neturintis vienos rankos Gevorgas... arba dar kokią nors. Kiek neįprastos formos - plokščios, tiprstančios burnoje, įdarytos plikytu kremu... tikras skanumėlis :)
Beieškodama recepto Samovare netyčia sukėliau spurgų kepimo flešmobą :))) kurio rezultatais ypatingai džiaugėsi mano vyras. O štai dukra yra kitokių, lenkiškų spurgų mėgėja, tad po Trijų Karalių iki pasninko teks kept, kept, kept būtent jas :)




20 g mielių
250 ml šilto vandens
0,5 kg miltų
50 g cukraus
1 trynys
50 ml aliejaus
50 ml degtinės
žiupsnelis druskos

Kremui:
1 trynys
2 šaukštai miltų su nedideliu kaupu
100 g cukraus
250 ml pieno
0,5 vanilės ankšties

0,5 ml aliejaus gruzdinimui
26 cm skersmens keptuvė gruzdinimui

Mieles ištrinti su 1 šaukštu cukraus, supilti vandenį ir 2-3 šaukštus miltų, kad gautųsi tirštesnė masė. Palikti 15 minučių, kad viršuje susidarytų "kepurėlė". Tuomet sudėti likusius produktus ir užminkyti tešlą, kol bus glotni ir nelips prie dubenelio sieneliu. Tešla bus kietoka. Palikti augti 45-50 minučių, kol paaugs dvigubai.

Kol tešla auga pagaminti kremą:
Trynį paplakti su 50 ml pieno, ir palaipsniui supilti į miltus nuolat plakant, kad nesusidarytų gumulėliai. Vanilės ankštį išskobti į pieną, taip pat į pieną suberti cukrų užvirinti. Verdantį sirupą supilti į trynio ir miltų masę ir pakitinti nuolat maišant kol masė sutirštės. Kremas turi būti tirštesnis, nes juo reikės įdaryti spurgas prieš kepant.

Tešlą iškočioti maždaug 0,7-0,8 cm storiu, išspausti apskritimus 10 cm skersmens. Į tešlos apskritimo viduriuką įdėti šaukštelį arba kiek daugiau kremo. Labai gerai užspausti, suformuoti paplotėlį ir palikti augti 10-15 minučių. Kepti spurgas ant vidutinės kaitros. Išimti ant popierinių rankšluosčių, kad susigertų aliejus. Gausiai pabarstyti milteliniu cukrumi.

Recepto originalas