2011 m. spalio 12 d., trečiadienis

Barščiai atvirkščiai

Gali atrodyti, kad namuose pas mane pusryčiams tortas, pietums pyragaičiai, pavakariams želė, o vakarieniei - boba. Ir dar naktį bandelių atsikeliame pavalgyti. Ne visada, gerbiamieji, ne visada. Kartais valgome barščius.
Irgi, mat, naujiena... barščiai. Aišku, kad ne naujiena, tik kad jie atvirkštiniai ir tam tikrus barščių virimo kanonus pažeidžia. Bet labiau mėgstame būtent tokius.
"Barščiai atvirkščiai" - tai ne tik sriuba, bet ir artikuliacinis pratimas pradedantiesiems aktoriams - ir tariant, ir, beje, valgant irgi, nes burokėlius reikia gerai pakramtyti. Nes jie šioje sriuboje tik šiek tiek apvirti. Ir dar vienas esminis skirtumas - šiai sriubai mėsos nereikia.

Taigi:

~ 4 l storų sienų puodas, kad galima būtų viską daryti tik jame

1 vid. dydžio ropinis svogūnas
1 vid. dydžio morka
1/2 raudonosios paprikos
1/2 obuolio
1 riekelė saliero gumbo (tiesiog nupjauti gabaliuką :))
1-2 šaukštai aliejaus

2-3 vid. dydžio bulvės
3-4 pomidorai (arba maža skardinė luptų pomidorų savo sultyse 400 g)
2 burokėliai (aš mėgstu pailgus, bet ir apvalūs ras sau vietą puode)
1 šaukštas druskos
2 lauro lapai
1/2 citrinos sultys
1 šaukštelis (arba daugiau) cukraus - pagal skonį
1 šaukštas Provanso žolių

Patiekimui
grietinė
česnakai
krapai
petražolės

  • Svogūną supjaustyti plunksnelėmis. Morką ir salierą supjaustyti šiaudeliais. Papriką supjaustyti juostelėmis, obuolį sutarkuoti
  • Puode pakaitinti aliejų ir suberti supjaustytas morkas ir salierus. Pakepinti juos, o tiksliau pašutinti nedidelėje kaitroje. Kai suminkštės, suberti svogūnus, taip pat apkepti, kad svogūnai taptų permatomi, bet neapkepę (kalamburas... vienu žodžiu, nereikia, kad daržovės labai stipriai apkeptų - jas reikia veikiau pašutinti, nei kepti.). Pabaigoje pridėti paprikas ir obuolį ir taip pat "suminkštinti".
  • Pakepintas daržoves užpilti vandeniu ir užvirinti.
  • Bulves supjaustyti skiltelėmis ir suberti į sriubą. Užvirinus, sumažinti ugnį. Virti, kol bulvės bus beveik išvirusios. Įberti druskos, lauro lapų, Provanso žolių.
  • Burokėlius supjaustyti plonais šiaudeliais ir suberti į sriubą. Viskas verda vos-vos, nekunkuliuoja.
  • Pomidorus (jei naudojami švieži) perpjauti pusiau ir pjūviu į tarką sutarkuoti - taip odelė liks rankoje, o minkštimą bus galima nukreipti tinkama linkme. Tad jį ir sudėti į sriubą.
  • Jei naudojami konservuoti pomidorai, juos susmulkinti. Geriau, jei gabaliukai bus nedideli. Suberti į sriubą.
  • Supilti citrinos sultis, pamaišyti ir paragauti. Jei reikia, skonį subalansuoti cukrumi, medumi, auksaspalviu sirupu. Gal kam nors ir druskos prireiks... Uždengti ir užvirinti. Nukaisti ir tegul stovi 10-15 minučių.
  • Galima patiekti be nieko (taip labiausiai mėgsta mano dukra), galima tik su grietine, o galima taip, kaip mėgstu aš :) - česnakų skiltelę sutarkuoti, krapus petražoles smulkiai supjaustyti ir viską sumaišyti su grietine. Leisti pastovėti 5-10 minučių. Ir... dėti į lėkštę.
  • Taip virti barščiai yra tamsiai raudonos spalvos... paprastai prašoma pakartoti.