2014 m. balandžio 5 d., šeštadienis

Užtarkite vargšą morengą.... Pavlova su vyšniomis

Būtent taip. Užtarkite. Neprievartaukite morengų.... jiems tiesiog plyš širdis. 
Man labai pikta. 
Šitas postas atsirado iš nevilties. Morengas visuomet buvo kažkas orinio, lengvo, ir neginčijamai baltutėlio... Savo laikais "Sniegelio", "Neringos", "Marengų" (būtent su a) prikepiau kilogramais, visuomet būdavo balti. O jei nors vos-vos pagelsadavo - brokas, viskas keliavo kur kitur..... 
Kodėl dabar jis pakeitė spalvą - man niekaip nepavyksta suprasti. Rudi, sudegę, apskrudę - visą tai interneto platybėse pateikiama kaip etalonas. Standartai pasikeitė? Nežinau, dėl ko labiau nusiminti - ar dėl to, kad žmonės neįsigilina į procesą ar dėl to, kad propaguoja nevisai tinkamą technologiją. Pasirodo, kad "Pavlovos pantone slypi visi rusvos spalvos atspalviai".... c) Taip, pantone žmogaus, kuris iškepė netinkamai. Aišku, iškepti rudą orinį paplotėlį daug paprasčiau... bet tada jis ir neturėtų pretenduoti į morengo vardą...

P.S. Morengui su riešutais leista būti šiek tiek rusvam.

Na ir mano mėgstamoji "Pavlova". Įrodymas, kad morengas būna baltas :) 


Jam pagaminti beveik nereikia pastangų, o efektas – stulbinantis. Nors balerina, kurios garbei buvo pavadintas šis tortas dirbo labai daug – kaip ir kiekviena pasaulinės šlovės balerina, bet tortui pagaminti neužims nei valandos, aišku, neskaitant kepimo. Bet į tą laiką įskaičiuotas net labai sunkus darbas stebėti, kaip plakasi baltymai. O dar šitas tortas tiems, kurių meniniai sugebėjimai ypač pasireiškia kuriant meninę betvarkę – šiuo atveju yra plati erdvė pasireikšti. Vasarą „Pavlova“ pagaminsite su kvapniomis vasaros uogomis, rudenį – su rudeniniais vaisiais, o likusį laiką galima gaminti su šaldytais vaisiais ir uogomis, arba su kitais sezoniniais vaisiais

 3 kiaušinių baltymai (M)
170 g smulkaus cukraus
1 šaukštas krakmolo
1 šaukštelis vyno acto

300 ml plakamosios grietinėlės

Vyšnių fruželino (vyšnios trumpai virtos vyšnių sultyse su želfiksu - gaminama vasarą :) )
Kadangi dabar mane labiau domina pats morengas, o ne įdaras - tegul būna toks. :) galite pasirinkti vaisius ir uogas pagal savo skonį :)

Įkaitinkite orkaitę iki 140° C.

Kepimo popieriuje nupieškite 20 cm skersmens apskritimą. Popierių apverskite ir uždėkite ant kepimo skardos.
Supilkite baltymus į plakimo indą ir  trumpai paplakite, kol pasidarys lengvos  putos. Palengva suberkite cukrų vis plakdami masę. Pabaigoje maišydami įpilkite acto ir įberkite krakmolo. Tešla turi būti standi, blizganti, ją galima perpjauti peiliu. Išlyginkite tešlą apskritime, pašaukite į orkaitę ir kepkite 30 minučių. Po to sumažinkite kaitrą iki 105 °C ir kepkite dar 1,5 valandos. Išjunkite orkaitę, praverkite dureles ir atvėsinkite moreną orkaitėje.
Morengą padėkite ant patiekimo lėkštės arba padėklo, nes pagaminto torto jau nebeišeis kilnoti iš vienos lėkštės į kitą.

Išplakite grietinėlę, akylai stebėdami, kad neperplakti. Tokį kiekį grietinėlės galima išplakti ir rankiniu plaktuvu. Cukraus į grietinėlę šiam tortui aš nededu, nes morengas pats iš saves labai saldus.

Ant baltyminio pagrindo sudėkite grietinėlę, ant jos – uogų įdarą. Patiekite iš karto.
Ir nuostabioji Pavlovos "kempinėlė" - taip, ji turi būti :)

8 komentarai:

Anonimiškas rašė...

Manau viena iš priežasčių kulinarinis/konditerinis diletantizmas. Kulinarinius blogus, knygas rašo kas tik nori, todėl ir turim ką turim. Baisiausia, kai klasikinius receptus pateikia kaip savo, net nenurodydami autorystės.

Monika

Indrė rašė...

Pas mane kirba mini mintis kept Pavlovą, bet vis dar laukiu įkvėpimo. Ačiū už patarimus ;)

Elžbieta rašė...

Monika, tikraiusiai... as tiesiog esu nuomonės, jei tu gamini sau - gali gaminti kaip nori, bet jei gamini, rodai ir dar netyčia (tyčia) koks pamokslas išeina, tai tuomet tiesiog reikėtų gaminti taip, kaip priklauso. Morengas turi būti baltas, mieliniai kepiniai turi būti gražiai išaugę, o susmegęs keksas - ne nuostabiai drėgnas. Tik tiek :)

Indrė, leisk minčiai lietis laisvai :) Pavlova - labai neskausmingas kelias tapti vakaro žvaigžde :) Svarbiausia, gali dėti bet kokius vaisius :)

Anonimiškas rašė...

Sveiki, Elžbieta.
Reikia profesionalaus patarimo :)
Visada morengą ruošiu ir kepu tiksliai pagal instrukcijas (bent jau man taip atrodo :) ), tačiau jis vis rusvas ir rusvas gaunasi... O taip norisi išgauti tą skaistų baltumą!
Kur galėtų būti mano klaida? ko aš nepastebiu?
Ačiū iš anksto :)
Agnė

Elžbieta rašė...

Sveiki, Agnė :)
vienareikšmiškai reikia mažinti temperatūrą :) Galima rasti labai daug instrukcijų, kaip man atrodo, kojos auga iš Nigellos, nes jos patarimas buvo kepti t-roje virš 150 C. Jos patarimai skirti geroms namų šeimininkėms, palengvina namų ruošos darbus, kas yra gerai. Iš principo - jei žmogui patinka rusva pavlova, nepaisant to, kad buvo kuriama kaip balerinos sijonėlio prototipas, kuris dažniausiai yra baltas, tai viskas OK. Bet aš stengiuosi vadovautis žinomų konditerių - būtent profesionalių konditerių patarimais - Pierre Herme, Bo Fribergas, French Culinary Institute konditerių. Pas juos tikrai neradau, kad morengus reikia kepti t-roje 140 ir auksčiau. Lygiai to paties mane mokė ir konditerijos mokytojai čia, Lietuvoje. T-roje virš 140 pradeda karmelizuotis cukrus ir tai lemia morengo spalvos pakitimus. Nors, kaip minėjau, būtent pavlovai lengvas kremiškumas - toks grietinėlės baltumas leistinas ir nelaikoma klaida :)

Anonimiškas rašė...

Ačiū Jums.
Taip išeina, kad mano orkaitėje temperatūra realiai aukštesnė, nei rodo skaičiukai ant jos rankenėlių :) (ką aš seniai įtariau), nes morengus aš kepu nustačiusi 110-120 C temperatūrą.
Reiks įsigyt orkaitės termometrą :)

Agnė

Jūratė rašė...

Elžbieta, kaip gera Jus vėl skaityti! Bet bijau labai džiaugtis, kad vėl nedingtumėte... :S
O Jūsų morengas - tobulas. :)

Elžbieta rašė...

Jūratė, ačiū labai :) kiek išbūsiu - nežinau, kol kas dar turiu, ką parodyti ir kuo paidalinti :)