2010 m. kovo 4 d., ketvirtadienis

Daigai. Kas ten auga?Mano nauja meilė. Padariau inventorizaciją vienoje nedidelėje, bet smagioje parduotuvėje ir... valio!!!! esu fabrikėlio savininkė :)))))

Tam, kad paleisti daigų fabrikėlį namuose reikia nedaug: sėklų arba grūdų, distiliuoto vandens, stiklainio arba daigyklos. O kai kurias sėklas, pavyzdžiui, pipirnės, galima daiginti ir ant drėgnos vatos arba marlinio audinio. Pirma ir svarbiausia taisyklė – daiginimui naudojamos sėklos ir grūdai tik skirti maistui. Paprastose sėklų parduotuvėse, parduodamos sėklos yra apdorojamos įvairiais cheminiais preparatais, beicais, užkertančiais kelią susirgimams, padėsiančiais daiginimui ir augalų auginimui, bet visiškai netinkami maistui. Pupeles, lęšius arba avinžirnius galima nusipirkti maisto parduotuvėje, bet nėra tikimybės, kad visos sėklos išdygs.

Pirmiausia sėklas reikia kruopščiai perskalauti, o po to užmerkti nešaltame virintame vandenyje. Stiklainio viršų uždengti švariu audiniu ir užrišti (naudojau retą lininį audinį ir bintą. Bintą praktiškai keičiu vos ne kas kiekvieną skalavimą, nes labai jau nepatvarus. O užrišti geriausiai gumyte. Nes visokie ten šniūreliai-virveliai visai nepatogu). Po kelių valandų (arba po nakties, jei merkiamos kažkokios stambios ir labai kietos sėklos, kaip ankštiniai) vandenį reikia nupilti, sėklas perskalauti (šitą galima padaryti net ir neatidenginėjant stiklainio), o patį stiklainį reikia apversti ant lėkštutės (arba ant puodelio arba kito stiklainio, arba, jei kas turi - ant sppecialaus stovelio) taip, kad vanduo ištekėtų. Stiklainį atremti į lėkštutės arba padėklo kraštą. Sėklas stiklainyje mažiausiai du kartus per parą reikia perskalauti. Sėklos turi būti drėgnos, bet nebūti vandenyje. Po kelių dienų galima bus nuimti derlių. Jeigu pasirodytų pelėsiai, sėklas reikia išmesti. Taip pat sėklas galima daiginti specialiose kelių aukštų daigyklose.

Prieš naudojant reikia pašalinti neišdygusias sėklas – visus daigus sudėti į indą su vandeniu. Tušti lukštai iškils į paviršių ir juos galima bus išgraibyti šaukštu. Neišdygusios sėklos liks dugne. Daigus galima laikyti šaldytuve iki 7 dienų, bet reikia turėti omenyje, kad daugiausiai vertingų medžiagų juose yra pirmomis dienomis.


Štai čia liucerna (alfa-alfa) ir mišinukas. Liucerna, nepaisant visų savo puikiųjų savybių, man pasirodė turinti nelabai išreikštą skonį - žolė ir žolė... o štai mišinys - nerealus. Su varške arba su jogurtu - galima valgyti ir valgyti :)


Ir... valgyti :) Jokie energetiniai gėrimai ar tokio tipo maisto papildai net šalia nestovėjo...

30 komentarų:

Egle rašė...

Geras pavysdys užkrečia, reikės ir man bandyt, tik aš žiauriai nekruopšti tai skalavimai, bla bla bla :)

Toks žaidimais, bet tikiu verta. Reikia dabar ridikėlių sėklų prisipirkti :) O kokia čia super-duper smagi parduotuvė? :)

Jurga rašė...

Va, va... aš paskaičiusi tą numerį parduotuvėj prigriebiau daigintų ridikėlių... Likau sužavėta. Metų atradimas Nr. 2 :)))

Mane ir domina parduotuvės adresas :)

julė rašė...

labai žavu. reik ir man prisiversti - jau seniai svajojau apie daiginimą, bet.. bet.. vis kažkokie bet :)
pasmalsausiu ir aš drauge su kitom mergaitėm - o kurgi ta stebuklinga parduotuvė?

Elžbieta rašė...

Eglė, ir aš žiauriai nekruopšti. Bet kažkaip auga :) O parduotuvėlė - spėk iš trijų kartų :))))) neprašausi :) Skonio studija :) Jurga, kaip džiaugiuosi :)
julė - man irgi vis buvo... tai tas, tai anas... :)

skaniai.lt rašė...

Šiandien pasidariau "agregatą" vietoje binto panaudodamas antigripinė respiratorių (sp4ju po paskutin4s gripo pandemijos visi turi namie) Ten 2sluoksniai nepralaidūs vandeniui, tai juos reikia išpjauti. O trečias pats tas.

Egle rašė...

Ai, Elžbieta, nu ir KAIP aš nepagalvojau??? :D Labai toli reikia eiti tau :)

Kaip tik buvau netoliese šiandien, bet buvo labai šalta, tai galvoju geriau su mašiniuku kada atlėksiu, nu o būčiau žinooooojus :)

julė rašė...

(o galima nekuklų klausimą? kiek maždaug letuvoje grūdai daiginimui kaštuoja? svarstau, ar keliaujant namo įsimesti keletą pakučių kuprinėn ar - atvirkščiai - grįžtant pas prancūzus lietuviškų įsimesti ,))

šiandiena gražaus pavyzdžio pavedėta nusipirkau alfa-alfa sėklyčių. žiūrėsim, kas gi bus, kas gi bus.

Elžbieta rašė...

O, Vygantai, с почином :)))) Draugausime daigais :)

Egle, ir KODĖL nepagalvojai? :) Bet, įtariu... jau pas Tave daigai dygsta? ar blogai spėju?

Julyt, normalus cia klausimas :) alfaalfa 125 g 10 lt. (cia austriskos seklos) Kiti - nuo 8 iki 10 lt uz 125 g. Kitoje, netycia aptiktoje vakar, parduotuveje nusipirkau brokoliu seklu 15 g uz 6 lt... bet man ju labiausiai reikia, tad pirkau :) ispudziai tokie, kad brokoliai tomis paciomis salygomis dygsta daug leciau, nei panasios strukturos alfaalfa. Naturaliai kyla klausimas, kodel? Visos seklos is Skonio studijos pas mane dysta kaip nukvakusios - tik sulaistau vandeniu ir cia pat. O brokoliai ilgai mastantys :)))

julė rašė...

aišku, dėkui, žinosiu :)
o mišinuką taip pat pirkai jau tokį "sumaišytą" ar pati gaminais iš skirtingų sėklų?

Elžbieta rašė...

Julyt, Skonio studijoje yra ir misinuku ir seklu atskirai, o Biotekoje misiniu nemaciau :) ten atskirai, bet platesnis asortimentas :)

Laima rašė...

na susigundziau ir as tai daigeliais,tik klausimas kur kaune ju isigyt :)

Elžbieta rašė...

Susigundymas teisingas :) bet kur sėklų daigams ieškoti Kaune? Net neįsivaizduoju. Gal kažkur parduotuvėse su sveikais produktais? Arba iš pradžių galima pabandyti kokius avonžirnius iš maisto parduotuvės? Vilniuje tai adresas aiškus - Bioteka ir Skonio studija.

Laima rašė...

Jau radau kur Kaune yra:)tik dar nebuvau tenai. Bet ant palangės jau daiginu žirnius, pupas ir lęšius :)

Anonimiškas rašė...

Labas Elžbieta, susigundžiau ir aš tai daigais :) norėjau paklaust ar tiktų lešiai pirkti valgymui iš maisto parduotuvės ? Gal verta pabandyt?
(Indrė)

Elžbieta rašė...

Laima, kaip sekasi daiginti ankštinius iš maisto parduotuvės? :) Nes tai ir Indrei įdomu :) Nes vienintelė problema, kurią aš matau šiuo atveju tai, kad sudygsta kiek mažiau, nei jeigu pirktum specialiai skirtus daiginimui. Bet iš kitos pusės, jei paskaičiuotum, finansus, tai kąžin, ar ankštiniai skirti daiginimui beveik su simtaprocentiniu daigumu butu pigiau nei skirti maistui :)

Jurga rašė...

Man kažkas ne taip su rukola gavosi. su lęšiais viskas tvarkoj - sudygo gražiai, šiandien valgysiu. O rukolą išmečiau lauk.
Tai va, noriu paklaust, kiek laiko reikia mirkyt vandenyje tas mažas sėkliukes? Man jos išbrinko ir pavirto į tokius kaip drebučius, kurie labai sunkiai plovėsi. Ir visą laiką jos ir buvo tokioj drebutinėj masėj. Ir galiausiai niekas ten man nedygo. Nors aš gal per mažai palaukiau. Šiandien bandysiu iš naujo.

Elžbieta rašė...

Jurga, nu nieko sau... žinai, aš tas mažas sėklykes (gražgarstes, garstyčias, alfaalfa) tai mirkau neilgai, kokias 6 valandas... o didesnes ilgiau, taip iš akies proporcingai dydžiui. Gal labai šiltoje vietoje stovėjo? Pastebėk jas, kaip jos ten mirksta, jas ir paplauti mirkimo stadijoje gal reikės - vienu žodžiu pagal situaciją :)

Laima rašė...

Elžbieta, na sudygo man ir pupos , ir lęšiai, ir žirniai, bet labai kartūs buvo, tai paragavau ir išmečiau. Bandysiu pirkt tas sėklytes ir daigint.o gal tos sėklytės ir būna karčios?

Elžbieta rašė...

Ups... nu negerai.. . kad išmetei. Jeigu ankštiniai kartūs, juos galima apiplikyti verdančiu vandeniu, labai sumažina kartelį... nors realiai aš daiginausi lęšius ir pupuoles mung, tai nebuvo nei vieni, nei kiti kartūs... sėklos - daiginimui...

Asta rašė...

http://www.skonio-studija.lt/Skonio_Studija/Home.html štai šitą turite galvoj? Kaip blogai kad viskas Vilniuje, o ir klaipėdietės norėtų tokių sėklų pasidaiginti - taip norisi vitaminų natūralių

Asta rašė...

http://www.skonio-studija.lt/Skonio_Studija/Home.html ar šitą turite galvoj? Kaip gaila kad tik Vilniuj tokia parduotuvė. O taip norėtųsi turėti galimybę ir Klaipėdoj nusipirkti..

Danutė rašė...

Laba.Gal galite pasufleruoti,kur įsigyti liucernos sėklų daiginimui?Ačiū.

Elžbieta rašė...

Danutė, tai kaip ir kalbėjomės - Skonio studija, dar Bioteka - http://www.bioteka.lt/ , o dar paskutiniu metu mačiau Maximoje. Bent Vilniuje Mindaugo. Kiekvienoje parduotuvėje vis kitoks rinkinys, bet kiekvienoje yra liucernos :)

Neringa rašė...

Aš neradau mišinukų, tai nusipirkau ridikėlių, liucernos ir saulėgražų :) Klausimėlis, ar galiu jas maišyt ir daigint, ar visgi atskirai? Ant pakelių labai jau abstrakčiai aprašyta...

Elžbieta rašė...

Neringa, iš tokių sėklų aš bandyčiau maišyti ridikėlius su liucerna, o saulėgrąžas - atskirai :) . Nes saulėgrąžos turi tokią luobelę, kurią gerai būtų pašalinti skalavimo metu. Tai patogiau padaryti, kai jos yra atskirai.

skai rašė...

sveiki.
ar dar vis daiginate seklas? nepabosta?
pipirine irgi stiklainyje daiginat? as lekstutej bet nelabai patogu nes kartais perdaug vandens ipilu ir tas pasidaro gleivetas bandziau skalauti -nelabai gaunas :)
ar bandet daiginti grikius ryzius? idomu koks skonis...turbot valgomi visi grudu daigai ar ne taip :)?

Elžbieta rašė...

Dai daiginu, bet labai saikingai. Pipirnę geriausiai daiginti ant kokio nors padėkliuko su vata arba popieriniu rankšluosčiu, ne stiklainyje. Apie ryžių daiginimą negirdėjau, gal kas ir daigina, bet grikius tai retkarčiais daiginu. Sėklų yra Biotekoje. O įprastus gr9dus - kviečius, rugius tai tikrai daigina :)

Anonimiškas rašė...

Sveiki, puslapis senokas, bet gal atsakys kas ;)
Noriu pasiteirauti - ar tik daigelius valgote? Aš daiginu paverstame stiklainyje, be žemių, tai, vos sudygsta (2-5 mm) ir kapoju viską, t.y. sėklytę su uodegyte ;)

aura rašė...
Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.
Elžbieta rašė...

aura, jūsų reklamuojamos netinka. be to trinu jūsų komentarą.