2011 m. sausio 3 d., pirmadienis

Mielinės spurgos su aviečių džemu

Gal jau užtenka šokolado? nes paskutiniu metu vien tik šokoladas... - šokoladas... šokoladiniai saldainiai, šokoladiniai sausainiai, šokoladiniai kremai :)


Šitas spurgas prisimenu jau kelis dešimtmečius. Prisimenu ne tik skonį, prisimenu ir tai, kaip mano krikšto mama, susiryšusi savo nuostabią ševeliūrą skarele, sedėjo pasilenkusi virš dubens su tešla ir minkė: "Žinok, jei minkysi trumpiau, nei 45 minutės, (šleps, šleps - patvirtino tešla), tikrai nieko neišeis (šleps, šleps...)". O dar tada pirmąkar išgirdau apie rožių žiedlapių uogienę. Bet išgirdau ir likau abejinga, kitas reikalas - vyšnių arba aviečių, mmmm .... :) 45 minutės minkymo net ir tokios minkštos tešlos tikrai ne man, todėl tuomet apsiribojau tik keliais kartais. Na bet jei nebūtų tų 45 minučių, nebūtų tokios ažūrinės tešlos struktūros.

Įmaišalui:

30 g šviežių mielių
1 šaukštas cukraus
200 ml šilto pieno
2 kaupini šaukštai miltų 405 D

100 g sviesto
12 trynių
500 g miltų 405 D
50 ml brendžio
100 g miltelinio cukraus
nutarkuota 1
citrinos žievelė
žiupsnelis druskos

Vyšnių džemas
~ 150 g miltelinio cukraus glajui
1-2 šaukštai citrinų sulčių
aliejaus arba taukų gruzdinimui

Ištrinti mieles su cukrumi, išmaišyti su pienu ir miltais. Palikti, kad susidarytų putų kepurėlė. Sviestą ištirpinti. Trynius ištrinti su cukrumi iki balto kremo. Miltus persijoti ir suberti į įmaišalą, palengva maišant supilti likusius produktus. Užminkyti tešlą (ne trumpiau, nei 45 minutes :) arba patikėkite šį darbą kam nors kitam :) ir palikite augti valandai, kol išaugs dvigubai. Pakočioti tešlą ant aliejumi ištepto darbastalio, išspausti apskritimus maždaug 8-10 cm skersmens, įdėti šaukštelį džemo ir užspausti kraštelius, formuojant spurgą. Palikti augti 20-30 minučių. Įkaitinti aliejų gilesnėje keptuvėje. Aliejus įkaitintas, kai įmerkus medinio šaukšto galą į riebalus juo stiebiasi balti burbuliukai. Atsargiai dėti spurgas į aliejų ir kepti po 2-3 minutes iš kiekvienos pusės. Iškepusias spurgas išimti ant popierinių rankšluosčių. Dar šiltas patepti glajumi.

15 komentarų:

Rūta rašė...

Mano skonio desertas :) Mielinių spurgų dar niekad nebandžiau gaminti, bet kad jas taip ilgai minkyti reikia, tai mėginsiu susitarti su duonkepe, kad ji šitą darbelį atliktų :) Tikiuosi, pavyks...

Anonimiškas rašė...

O kiek is tokio kiekio spurgu gaunasi?

Elžbieta rašė...

Rūta, manau, duonkepė turėtų padėti :)

Apie 20 :)

Sima rašė...

Labai labai gražios spurgos... o kadangi minkymas man itin patinka, manau, greitu laiku šis receptas tikrai bus išbandytas. Ačiū :)

Jūratė rašė...

Vajetau, kaip noooooooooooriu... (verkiu)

Vilma rašė...

Nors griūk negyvas - atrodo fantastiškai! Kažkada kepiau Berlyno spurgas, bet tešlos receptas an nepatiko, gavosi kietos ir sausos. O taviškės jau jaučiu kaip ant liežuvio tirpsta tirpsta ir aš kartu su jomis... :)

Asta rašė...

Mintyse sau pasižadėjau, kad 2011 - aisiais pagaliau išvirsiu spurgų. O čia - lyg tyčia - tokios dailios ir verčiančios iš koto :) Va, ir baksnoja pažadai į šoną :D

Aistė rašė...

Mirsiu, kaip noooriu :)

Elžbieta rašė...

Sima, laikysiu špygas :)

Jūratė, nereikia verkti :)

Vilma, negriūk o kepk :)

Asta, jo, su norais ir pažadais reikia atsargiai :D jie turi tendenciją pildytis :D

Asta... na tai ką gi man daryti? jei mano spurgelės mirti verčia :D

Vilma rašė...

Tai, kad neina kept - vis nugriūnu. :D
Grįžau dar šiandien pasižiūrėti, nu pasaka. Kada nors - tikrai! Juk duonkepę turiu, nereikės savo rankelių varginti. :P

Anonimiškas rašė...

Ačiū už dieviškai skanių spurgų receptą. Ir visas minkymo vargas, kai jomis mėgaujiesi, atrodo vieni niekai :)

Elžbieta rašė...

Vilma, bet kada nors iškepk :) jos to vertos :)

Anonimiškas :) labai džiaugiuosi, kad patiko :)

Anonimiškas rašė...

Nuostabiai atrodo...
O čia ne klaida, tikrai 12 trynių reikia?

Elžbieta rašė...

Ačiū :)
Tikrai ne klaida. Bet dalį trynių galite pakeisti visais kiaušiniais, bet taip, kad vis dėlto trynių liktų proporcingai daugiau. Na sakykime 8 tryniai ir 2 kiaušiniai :)

Rutele rašė...

Aciu uz skaniu spurgu recepta:) Turiu klausimeli,ar galima sviezias mieles pakeisti sausom mielem ir jei taip ar svoris isliktu toks pat?? Aciu.:)