2011 m. balandžio 22 d., penktadienis
Velykoms. Triušis, troškintas grietinėlėje
Jau galvojau, kad iki Velykų nieko į tinklaraštį nerašysiu, bet, šiandien beieškant nuotraukų, netyčia pamačiau šitas ir pagalvojau, kad gaila būtų jų nepatalpinti dar prieš šventę. Labai paprastas ir efektingas patiekalas šventei. Ar skanus? Jei valgote triušius - dangus burnoje... Šitas buvo gamintas Kalėdoms. Turėjome vieną svečią, prieš kurį mano kulinarinės kinkos tikrai drebėjo, - restorano DOMM šefą. Kadangi buvo pasakyta daug ir ispaniškai, ir rusiškai, ir lietuviškai ir angliškai vienu metu, viso komplimento atkartoti nesugebėsiu, kitą vertus, pasilaikysiu jį sau :) esmė buvo - mmmm.... :) tad šis triušis tinka įvairaus rango ir svečiams ir ne svečiams. Tuoj busiu ypatingai žiauri ir ciniška, bet iš dainos žodžių neišmesi - "jeigu norite pagaminti triušį, pirmiausia jį pagaukite". na, gerai, jau tokia ciniška iki galo nebūsiu - čia ne mano žodžiai, o vienos žymios britės, ponios Beeton, kuri mėgdavo ne tik pagaminti, bet kai ką ir užrašyti ir gyveno bent 170 metu atgal... Laikai gal ir keičiasi, bet įpročiai - ne :)
1 triušis - 1,5-2 kg
250 ml baltojo vyno
3-4 šakelės čiobrelių
5 didelės morkos
450 ml neriebios grietinėlės
100-150 g džiovintų slyvų
1 šaukštas Provanso žolelių
Druska, pipirai
50 ml aliejaus
Triušį supjaustyti (sukapoti) porcijomis, sudėti į dubenį, užpilti baltuoju vynu, įdėti čiobrelius ir palikti šaltai 12 valandų.
Nusausinti triušio gabaliukus ir apkepti juos aliejuje. Triušį išimti, suberti supjaustytas kubeliais morkas ir trumpai apkepti. Sudėti triušį į troškintuvą, įberti druskos, pipirų ir Provanso žolelių, sudėti taip pat morkas ir džiovintas slyvas, užpilti vandens kad apsemtų, užvirinti , sumažinti ugnį ir troškinti ant labai lėtos ugnies, o geriausiai orkaitėje. Troškinti valandą, bet retkarčiais žvilgtelt, kaip vyksta procesas. Supilti grietinėlę ir troškinti dar apie valandą - grietinėlė turi nusigarinti. Viskas :) džiagtis gyvenimu :)
2011 m. balandžio 18 d., pirmadienis
Velykos. Savaitė iki...
Laikas greitai bėga. Trečios Velykos mano tinklaraštyje.... Tad jau galima kalbėti ir apie tam tikras tradicijas, todėl - tradiciškai mano pasiūlymai Jūsų šventėms.
Velykos 2009
Velykos 2010
Plombyro skonio mielinė boba (a'la Pandoro)
Mielinė boba su šokoladu
Mielinė boba su rūgpieniu
Jogurtinis keksas su citrinų ir spanguolių pertepimu
Obuolių ir salierų salotos su vaniliniu aliejumi
Apelsinų salotos su razinomis
Mėsos vyniotinis su špinatų ir džiovintų pomidorų įdaru
Kiaulienos išpjova sluoksniuotoje tešloje
Kiaulienos sprandinė kepta aluje
Triušis, troškintas grietinėlėje
Plikytos tešlos tortas su kriaušių kremu
Riešutinis tortas "The Best"
Jogurtinis tortas "Klounas"
Gaivus apelsininis tortas "Jurgita"
Šokoladinis aksominis tortas su migdolų krokantu
Ramaus ir gražaus pasiruošimo šventėms!
Kadangi blogiausias rašalas geriau už geriausią atmintį, todėl užrašau ir savo preliminarų valgiaraštį, kuris gali būti koreguojamas... šiek tiek:
EDIT!!!!
pamiršau, pamiršau.... bus dar liežuvio užpiltinė su krienais. Dabar viskas.
Visiems sėkmės virtuvėje :)
- Kalakutienos filė įdaryta špinatais ir džiovintais pomidorais arba šlaunelė obuolių kailinukuose
- Vištienos sparneliai
- Tabule
- Šv. daržovių salotos su žagreniu
- Salotos su braškėmis ir feta
- Obuolių ir salierų salotos
- Je!!!!!! Baltosios salotos :P
- Šašlykai
- Adžapsandalas
- Saldusis plovas su džiovintais vaisiais
- Varškėtis
- Kažkuri mielinė boba
- Želė
- Ir ledai (pirktiniai :) )
EDIT!!!!
pamiršau, pamiršau.... bus dar liežuvio užpiltinė su krienais. Dabar viskas.
Visiems sėkmės virtuvėje :)
2011 m. balandžio 17 d., sekmadienis
Velykoms. Mėsos vyniotinis su špinatų ir džiovintų pomidorų įdaru
Nepaprastai skanus ir sultingas vyniotinis, puikiai tiks šv. Velykų stalui. Įdarą galima keisti pagal savo norus, pasigaminti š mėgstamų produktų. Gal kas nemėgsta špinatų, o mėgsta grybus arba riešutus :)
Rašydama apie kiaulieną keptą aluje, parašiau, kad gaminau dar vieną mėsos vyniotinį. Gaminant mėsos vyniotinius iš kiaulienos sprandinės, visuomet perku ilgesnį gabalą, kad ir vyniotinis būtų ilgesnis. Kadangi sprandinė dažniau būna platesnė, tai mėsos tenka nupirkti daugiau. Bet tai ne bėda, nes tokią mėsą perkame dažniausiai pobuviams, o tuomet natūraliai reikia daugiau produktų.
Perpjovus sprandinę išilgai galima tuos du gabaliukus pagaminti skirtingai.
~800-900 g sprandinės
200 g šaldytų špinatų
60 g sviesto
5-6 saulėje džiovinti pomidorai
1 skiltelė česnakų
1/8 šaukštelio trintų muskato riešutų
žiupsnelis cukraus
druskos
pipirų
Sprandinę įpjauti per vidurį, neperpjaunant kokio 1 cm
Ir iš vienos ir iš kitos pusės pjauti mėsą lyg išvyniojant - apačią paliekant to 1 cm pločio.
Štai toks plokščias gabalas turėtų gautis
Jį uždengti plėvele ir gerai išmušti
Įdarui keptuvėje ištirpinti dalį sviesto, jame truputį pakepti susmulkintą česnako skiltelę, sudėti špinatus ir troškinti ant mažos ugnies. Galima įpilti 1/2 stiklinės vandens, kad špinatai greičiau išsitroškintų. baigiant troškintis, įberti muškato riešutų i cukruas. Permaišyti ir šiek tiek atvėsinti. Džiovintus pomidorus supjaustyti kubeliais ir sumaišyti su špinatais.
Mėsą iš abiejų pusių pabarstyti druska ir pipirais. Įdarą tolygiai sudėti ant mėsos ir
suvynioti (ne visi sprandinės audiniai eina viena linkme, tad pjaustant jau iškeptą vyniotinį į tai reikėtų atsižvelgti).
Surišti. kaip matosi, aš taip ir nenupirkau normalios virvelės, tad rišau baltais medvilninias mezgimo siūlais. Svarbu, kad nebūtų spalvoti ir kad būtų natūralūs.
Folijos gabaliuką gausiai patepti sviestu. Taip pat sviesto gabaliukus sudėti ant vyniotinio.
Suvynioti foliją. Svarbu suvynioti taip, kad visos sultys liktų folijoje, o ne išsitaškytų po visą skardą. Vyniotinis dedamas folijos lapo viduryje, ilgesni kraštai pakeliami į viršų ir sulyginami. Po to kraštai sulenkiami maža klostele ir ji užlenkiama dar kelis kartus, kol leidžia folijos plotis. Šonai pakeliami į viršų ir užlenkiami.
Vyniotinis kepamas 190 °C. Kepti 50 min, po to labai atsargiai praskleisti foliją ir kepti dar 15-20 minučių, kad gražiai apskrustų viršus. Laikas nuo laiko palaistyti susidariusiomis sultimis. Kai mėsa bus visiškai minkšta, išimti ir uždengus folija leisti "pailsėti" 10-15 minučių.
Kepiau Electrolux krosnelėje.
2011 m. balandžio 16 d., šeštadienis
Velykoms. Plombyro skonio boba
Tiesa, ne visai boba. O pandoro bobos pavidalu. Tradicijų sergėtojai gali ir galvą nurauti už tokią šventvagystę - kalėdinį kepinį kepti šv. Velykoms, bet mėgtu tradicijas laužyti... proto ribose :) Ir man šita boba dėl didelio vanilės kiekio primena plombyrą :)
Jei turėsiu pandoro formą ir kepsiu joje, tuomet perkrištysiu atgal į Pandoro
Receptą naudojau šitą, iš CinCin: Pandoro , Joanna labai gražiai viską nufotografavo žingsnis po žingsnio. Titaniškas darbas, beje... Tad nuoširdus jai ačiū, nes tai nerealiai palengvina gyvenimą.
Ar patarčiau kepti šitą kepinį nepatyrusiam žmogui? Ne. Nors mažytė patirtis kepime pageidautina. Kitavertus - kas nerizikuoja, tas negeria šampano :)
Visas procesas man asmeniškai užima apie 12 valandų. Aišku, tai nėra nentrūkstamas darbas, bet vis kažko reikia... tai vieną padaryti, tai kitą... tai paminkyti, tai sluoksniuoti, tai laiką sekti, kada ir ką padaryti. Na bet kepu, nes mano vaikiui tai skaniausias tortas, koldūnas, višta, pomidoras, net bananas ir šašlykas.... ir šokoladas.. o gal šokoladas ne. Bet gal taip :)
Viso reikia:
450 g miltų (405 D)
135 g cukraus
170 g sviesto
4 kiaušiniai
18 g mielių
vanduo
1 šaukštelis druskos
2 vanilės ankštis
sviestas ir rudasis cukrus formai
Įmaišalas:
15 g mielių
60 g šilto vandens
50 g miltų
1 šaukštas cukraus
1 trynys
Nedideliame puodelyje išmaišyti visus produktus ( galima tai padaryti šluotele). Palikti valandai, kol padvigubins savo tūrį.
I etapas:
Sudėti į įmaišalą
200 g miltų
3 g mielių, ištripintų 2 šaukštuose vandens
25 g cukraus
1 kiaušinį
30 g sviesto
Išminkyti tešlą pradžioje be sviesto, o po to sudėjus labai minkštą, net tepų sviestą. Labai gerai išminkyti ir palikti 45 minutėms augti.
II etapas:
200 g miltų
100 g cukraus
2 kiaušiniai
1 š. druskos
vanilės ankščių vidus
140 g kambario temperatūros sviesto
Į pirmojo etapo tešlą įmušti kiaušinius, suberti cukrų, miltus, druską ir vanilę. Minkyti tešl 15 minučių, kol pasidarys vienalytė masė. Kildinti 1-1,5 val (kol jos tūris pdidės dvigubai). Įdėti į šaldytuvą 30-40 min. Išimti ir iškočioti kvadratą. į kvadrato vidurį įdėti sviestą , užlenkti tešlos kraštus kaip voką ir perkočioti. Įdėti į šaldytuvą pusvalandžiui.
Pakartoti kočiojimą ir atšaldymą dar 2 kartus.
Formą gausiai patepti sviestu ir pabarstyti ruduoju cukrumi. Suformuoti rutulį ir įdėti jį į formą. Kildinti apie 5 valandas šiltoje vietoje. Kepti 10 minučių 170 C, po to 20 minučiu 160 C. Laikas nurodytas kepant tuščiavidurėje formoje, kitokioje reiktų šiek tiek laiką prailginti. Tikrinti mediniu pagaliuku. Trumpai aušinti formoje, o po to ant grotelių :)
2011 m. balandžio 14 d., ketvirtadienis
Velykoms. Paprastas jogurtinis keksas su citrinos ir spanguolių pertepimu
Super paprastai pagaminamas, skanus, nepaisant savo paprastumo galintis papuošti bet kokį šventinį stalą. Čia mano mėgstamiausias keksiukų receptas. Vieną gražią dieną tiesiog nusprendžiau nebežaisti su keksiukų formelėmis ir pagal keksiukų (muffins)principą iškepti vieną didelį keksą, kas pavyko puikiai. Grįžau prie ištakų. Receptas is carina-forum. Tik su mano modifikacijomis.
dvi pailgos 10x22 cm formos
180°C orkaitė
750 ml miltų
250 ml cukraus
1 šaukštas kepimo miltelių
250 ml saldaus jogurto
250 ml kefyro
2 kiaušiniai
100 g sviesto
žiupsnelis druskos
pertepimui
1 citrina
100 ml cukraus
100 g džiovintų spanguolių
Glajui
200 g miltelinio cukraus
1 šaukštas brendžio
~2 šaukštai citrinų sulčių
saujelė cukrinukų
Viskas kuo paprasčiausiai: Pirmiausia sumalti mėsmale citriną su visa žievele, cukrumi ir spanguolėm.
Birius produktus sumaišyti ir atskirai sumaišyti skystai-šlapius. O po to - viską kartu, tik per daug neįsijaust. Kad tik susijungtų. Dalį tešlos sukrėsti į formas, pagal galimybę išlyginti, nors ta galimybė pas mane neatsiranda kažkodėl... užtepti citrinų ir spanguolių masės ir sudėti likusią tešlą. Kepti. Apie 50 minučių. Patikrinti mediniu pagaliuku ar keksai iškepę.
Glajui sumaišyti cukrų su brendžiu ir palaipsniui pilti citrinos sultis, nuolat maišant. Dar karštus keksus patepti glajumi ir užberti cukrinukų.
Viskas :)
Keptas Electrolux krosnelėje
2011 m. balandžio 12 d., antradienis
Reklama. E-lux'o mikrobangė mano namuose
Ypač jautriems reklamai neskaityti :D
Paskutines dvi savaites teko bandyti Electrolux mikrobangų krosnelę+duonkepę+konvekcinę orkaitę viename įrenginyje. Štai tokią gražuolę su daugybe mygtukų viename. EMC2895OS
Mikrobangėms ypatingų sentimentų nejaučiu, nors turiu tokią visai elementarią su dviem mygtukais - paleisti ir sustabdyti. Arba tų mygtukų yra daugiau, tik tiek, kad man jų daugiau nereikia, nes ir taip naudoju ją gana retai. Šioje Electroluxo krosnelėje mane daugiau sudomino kitos funkcijos - duonkepė ir konvekcinė orkaitė. Kurį laiką mąsčiau apie duonkepės įsigijimą, tad progą reikėjo išbandyti. Todėl man buvo įdomesnės duonkepės ir konvekcinės funkcijos.
Mano nuotykis su šia krosnele prasidėjo instrukcijos skaitymu. Skaičiau, skaičiau.... viskas atrodė labai sudėtinga, bet, suderinus instrukcijos skaitymą su veiksmais, valdymo sistema, pasirodo, yra labai aiški, tad tikrai nesuteikė didesnių nepatogumų, nors neįpratus vis tiek tekdavo sklaidyti instrukcijos puslapius.
Ši krosnelė, mano nuomone, tai puikus pasirinkimas sodui, sodybai, bendrabučiui - visur, kur yra ribotos sąlygos gaminimui, bet yra laisvas kampelis ir elektros lizdas. Taip pat ja galėtų džiaugtis žmonės, kuriems maisto gaminimas yra labiau būtinybė, nei gyvenimo aistra, arba tie, kas šiuo metu maisto gaminimui negalėtų skirti tiek dėmesio, kiek galbūt norėtų, galbūt labai mobilūs žmonės, kurie keičia savo gyvenimo vietą. Krosnelė man labai pagelbėjo, kai savaitgalį turėjau banketą, dar viena kepimo vieta - tai buvo vienas reikalingiausių dalykų tuo momentu. Keliskart kepiau duoną, mėsą, paukštieną, daržoves ir pyragą. Ar ji reikalinga žmogui, kuris rimtai užsiima maisto gaminimu ir kulinarija teikia jam būtinąjį gyvenimo malonumą man klausimas atviras.
Duoną kepiau tiksliai pagal instrukcijoje nurodytus receptus, kas man tikrai nebūdinga. Bet tai buvo ne tik krosnelės bandymas, bet ir teko išbandyti save :) Kadangi lyg šiol neturėjau patirties su duonkepėmis, tai šią turėjau atrasti kaip Kolumbas Ameriką. Tai padariau išvadą, kad gal aš į tą Ameriką nevažiuosiu.... Per daug mėgstu kontroliuoti procesą, o kai viską sudėjai ir tik lieka laukti... tai mane, kaip gaminti mėgstantį žmogų šiek tiek trikdė :D taip pat man labiau patinka skirtingos formos duona. Bet tai yra bendras visų duonkepių bruožas. Duonkepės duona man pasirodė kiek sausoka. Todėl įprastomis sąlygomis rinksiuos duoną, keptą tradiciškai.
Didžiausias išbandymas teko orkaitei. Darbavosi ji iš peties. Likau labai patenkinta joje kepta mėsa. Kepiau ir didesnį gabaliuką, ir iešmelius, ir įvairią paukštieną. 5+. Kadangi esu antikvariatas, todėl vertinu pagal penkiabalę sistemą.
Dėja tokiu pat balu negaliu įvertinti kietesnių daržovių kepimo - bulvių, morkų. Instrukcijoje yra kombinuotojo gaminimo režimas, šiuo atveju, kaip manau, labiausiai tiktų jis, bet aš jo neišbandžiau. Puikiai iškepė cukinijos, paprikos. Keksas iškepė labai gerai.
Kepant naudojau indus iš karščui atsparaus stiklo, metalinę kepimo formą, aliuminio foliją, kepimo popierių.
Iš esmės pamačiau vieną objektyvų trūkumą - durelės atsidaro tik 90° na arba kokiu 95 ° kampu. (nebent kažko nepamačiau...) Išimant maistą abiem rankomis po gaminimo duonkepėje arba konvekcinėje, kai krosnelė įkaista, reikia labai atidžiai stebėti, kad neprisiliesti prie gana karštų durelių. Ypač po duonkepės, nes jos kibirėlį reikia išiminėti sukamuoju judesiu būtent į durelių pusę.
Iš reikšmingų pliusų - labai ekonomiška elektros taupymo prasme.
Manau, kad tai yra labai protingas pagalbininkas už labai protingą kainą tinkamoje vietoje atitinkamiems poreikiams.
Paskutines dvi savaites teko bandyti Electrolux mikrobangų krosnelę+duonkepę+konvekcinę orkaitę viename įrenginyje. Štai tokią gražuolę su daugybe mygtukų viename. EMC2895OS
Mikrobangėms ypatingų sentimentų nejaučiu, nors turiu tokią visai elementarią su dviem mygtukais - paleisti ir sustabdyti. Arba tų mygtukų yra daugiau, tik tiek, kad man jų daugiau nereikia, nes ir taip naudoju ją gana retai. Šioje Electroluxo krosnelėje mane daugiau sudomino kitos funkcijos - duonkepė ir konvekcinė orkaitė. Kurį laiką mąsčiau apie duonkepės įsigijimą, tad progą reikėjo išbandyti. Todėl man buvo įdomesnės duonkepės ir konvekcinės funkcijos.
Mano nuotykis su šia krosnele prasidėjo instrukcijos skaitymu. Skaičiau, skaičiau.... viskas atrodė labai sudėtinga, bet, suderinus instrukcijos skaitymą su veiksmais, valdymo sistema, pasirodo, yra labai aiški, tad tikrai nesuteikė didesnių nepatogumų, nors neįpratus vis tiek tekdavo sklaidyti instrukcijos puslapius.
Ši krosnelė, mano nuomone, tai puikus pasirinkimas sodui, sodybai, bendrabučiui - visur, kur yra ribotos sąlygos gaminimui, bet yra laisvas kampelis ir elektros lizdas. Taip pat ja galėtų džiaugtis žmonės, kuriems maisto gaminimas yra labiau būtinybė, nei gyvenimo aistra, arba tie, kas šiuo metu maisto gaminimui negalėtų skirti tiek dėmesio, kiek galbūt norėtų, galbūt labai mobilūs žmonės, kurie keičia savo gyvenimo vietą. Krosnelė man labai pagelbėjo, kai savaitgalį turėjau banketą, dar viena kepimo vieta - tai buvo vienas reikalingiausių dalykų tuo momentu. Keliskart kepiau duoną, mėsą, paukštieną, daržoves ir pyragą. Ar ji reikalinga žmogui, kuris rimtai užsiima maisto gaminimu ir kulinarija teikia jam būtinąjį gyvenimo malonumą man klausimas atviras.
Duoną kepiau tiksliai pagal instrukcijoje nurodytus receptus, kas man tikrai nebūdinga. Bet tai buvo ne tik krosnelės bandymas, bet ir teko išbandyti save :) Kadangi lyg šiol neturėjau patirties su duonkepėmis, tai šią turėjau atrasti kaip Kolumbas Ameriką. Tai padariau išvadą, kad gal aš į tą Ameriką nevažiuosiu.... Per daug mėgstu kontroliuoti procesą, o kai viską sudėjai ir tik lieka laukti... tai mane, kaip gaminti mėgstantį žmogų šiek tiek trikdė :D taip pat man labiau patinka skirtingos formos duona. Bet tai yra bendras visų duonkepių bruožas. Duonkepės duona man pasirodė kiek sausoka. Todėl įprastomis sąlygomis rinksiuos duoną, keptą tradiciškai.
Didžiausias išbandymas teko orkaitei. Darbavosi ji iš peties. Likau labai patenkinta joje kepta mėsa. Kepiau ir didesnį gabaliuką, ir iešmelius, ir įvairią paukštieną. 5+. Kadangi esu antikvariatas, todėl vertinu pagal penkiabalę sistemą.
Dėja tokiu pat balu negaliu įvertinti kietesnių daržovių kepimo - bulvių, morkų. Instrukcijoje yra kombinuotojo gaminimo režimas, šiuo atveju, kaip manau, labiausiai tiktų jis, bet aš jo neišbandžiau. Puikiai iškepė cukinijos, paprikos. Keksas iškepė labai gerai.
Kepant naudojau indus iš karščui atsparaus stiklo, metalinę kepimo formą, aliuminio foliją, kepimo popierių.
Iš esmės pamačiau vieną objektyvų trūkumą - durelės atsidaro tik 90° na arba kokiu 95 ° kampu. (nebent kažko nepamačiau...) Išimant maistą abiem rankomis po gaminimo duonkepėje arba konvekcinėje, kai krosnelė įkaista, reikia labai atidžiai stebėti, kad neprisiliesti prie gana karštų durelių. Ypač po duonkepės, nes jos kibirėlį reikia išiminėti sukamuoju judesiu būtent į durelių pusę.
Iš reikšmingų pliusų - labai ekonomiška elektros taupymo prasme.
Manau, kad tai yra labai protingas pagalbininkas už labai protingą kainą tinkamoje vietoje atitinkamiems poreikiams.
2011 m. balandžio 10 d., sekmadienis
Velykoms. Mielinė boba su šokoladu
Paskutiniu metu mane apėmė bobumanija. Jei ne faktas, kad jas reikia valgyti, kepčiau ir kepčiau... juolab baltojo metalo sena, dar tarybinių laiku forma šiuo atveju pasitvirtina visu šimtu o gal ir dviem šimtais procentų...
Vis dar tobulos dvispalvės "bulkos" paieškose... Bet ši - pats tas šokolado mėgėjams. Dabar aš net galvoju, kad nereikėjo palikti ir to plonyčio balto sluoksnelio... tegyvuoja šokoladas. Boba buvo tokia didelė ir taip netikėtai ištirpo... liko tik prisiminimas ir nuotraukos.
28 cm skersmens forma su skyle (~2,5 l tūrio)
250 ml šilto pieno
40 g šviežių mielių
100 g sviesto
600 g miltų + ~50 g šokoladiniams sluoksniui
140 g cukraus
6 tryniai
2 kiaušiniai
2 kiaušiniai
žiupsnelis druskos
1 šaukštelis vanilinio ekstrakto200 g juodojo šokolado
2 šaukštai sviesto formai patepti
2 šaukštai rudojo cukraus formai pabarstyti
2 šaukštai migdolų plokštelių formai pabarstyti
Mieles ištirpinti šiltame vandenyje su cukrumi ir dviem šaukštais miltų. Palikti 15 minučių, kad mielės suaktyvėtų. Sviestą ištirpinti ir užminkyti tešlą iš visų produktų (išskyrus šokoladą ir miltus šokoladiniam sluoksniui ir produktus formai). Padalinti tešlą į dvi dalis - didesnę ir mažesnę. Šokoladą ištirpinti ir truputį pravėsinti. Šiltą supilti į didesnę dalį tešlos, įberti miltų. Išminkyti. Suformuoti du rutulius ir palikti augti . Kai tešlos tūris padvigubės, perminkyti ir dar kartą palikti augti 30-40 minučių iškočioti vienodo storio stačiakampius, uždėti vieną ant kito ir suvynioti. Formą gausiai patepti sviestu ir pabarstyti ruduoju cukrumi ir migdolų plokštelėmis. Suvyniotą tešlą sudėti į formą ir vėl kildinti apie 45 minutes. Kepti 170°C 40 minučių. Patikrinti mediniu iešmeliu. Aušinti 5-7 minutes formoje, o po to ant grotelių.
2011 m. balandžio 8 d., penktadienis
Velykoms. Kiaulienos išpjova sluoksniuotoje tešloje
Seniai begyvenantis mano virtuvėje vyniotinis, visuomet sėkmingai sutinkamas per visus balius. Labai šaunu, kad jį galima pagaminti su mėsa, su žuvimi, net su kiaušiniais.
250 g sluoksniuotos tešlos (vienas lakštas)
250 g šaldytų špinatų
1/2 nedidelio svogūno
50 g sviesto
1 kiaulienos išpjova (arba ~350 g jautienos išpjovos arba 4 virti kiaušiniai arba ~ 400 g lašišos filė)
trynys
žiupsnelis cukraus, druskos, maltų juodųjų pipirų, 1/4 šaukštelio tarkuotų muškato riešutų
Sviestą ištirpinti, ant labai mažos ugnies sušutinti smulkiai supjaustytus svogūnus, sudėti špinatus ir trumpai patroškinti špinatus. Pasūdyti, įberti muškato riešuto, cukraus ir dar kelias sekundes patroškinti. Išmaišyti ir ataušinti.
Išpjovą apkepti iš visų pusių sausoje keptuvėje, gausiai pasūdyti ir užberti pipirų. Jos nereikia kepti iki galo, tik apkepti kad sultys mėsos viduje "užsidarytų". (Jei naudojama lašiša, žuvis dedama žalia, kiaušiniai perpjaunami pusiau, keturi išdėliojami viena linija, ant ju dedamos kitos puselės, bet šiek tiek nustūmiant, kaip grandinėlė)
Orkaitę įkaitinti iki 180 C
2/3 tešlos lakšto užkloti špinatais, sudėti mėsą ir suvynioti. Padėti ant skardos. Patepti plaktu kiaušinio tryniu. Kepti apie 35-40 minut.
Edit: iš senesnių:
Štai čia, dar SM vyniotinis su lašiša,
o čia kiaulienos išpjova su mažesniu špinatų kiekiu. Bet man skaniau, kur daugiau špinatų :)
2011 m. balandžio 6 d., trečiadienis
Vištienos ir cukinijų maltinukai
Manau, kad situacija, kai šaldytuve yra truputis šio ir kažkiek ano ir dar žiupsnelis to, nėra išsikrtinė. Taip ir man buvo šiandien. Vien vištienos filė buvo permažai, kad užtektų mums trims papietauti, kai kas nevalgo "neužgrimuotų" cukinijų... ir t.t. eiti į parduotuvę kad ko nors dar nupirkti nesinorėjo, o be to šiandien likučių diena, kai reikia patikrinti šaldytuvą ir sunaudoti tai, kas liko :) taip ir gimė šie maltiniai. Iš to, kas buvo šaldytuvė.
kadangi jie gavosi nerealūs, tad juos nešu čia :)
~300 g vištienos filė
1 cukinija (~250 g)
1 kiaušinis
2 česnakų skiltelės
50-60 g puskiečio sūrio
1/2 šaukštelio druskos
juodųjų pipirų
žiupsnelis tarkuotos citrinų žievelės
keli mėtų lapeliai
viso grūdo miltų maltiniams apvolioti
aliejaus kepimui
Cukiniją nulupti, perpjauti, išimti sėklas (geriausia tai padaryti tokiu šaukštu, ). Mėsa, cukiniją ir česnakus sumalti, įmušti kiaušinį ir viską sumaišyti. Smulkiai supjaustyti mėtas. Suberti druską, pipirus, citrinų žievelę ir mėtų lapelius. Viską gerai sumaišyti ir palikti 20-25 minutėms įšaldytuve. (arba ne, bet iš šaldytuvo geriau formuojasi). Keptuvėje įkaitinti aliejų ir dėti apvoliotus miltuose maltinukus.
Valgėmė su bulvėmis lūkštuose , tzatziki ir šiek tiek pakeistomis cukinijų salotomis. Cukinijos salotoms supjautytos tokia pjaustykle.
Tzatziki
400 ml natūralaus jogurto
1/2 ilgo agurko arba 1 trumpavaisis
2 šaukštai smulkiai supjaustytų krapų
smulkiai supjaustyti 5-6 lapeliai mėtų
1 skiltelė česnakų
1 šaukštas EVOO
1/2 šaukštelio druskos
Jogurtą supilti į kavos filtrą ir nuvarvinti , geriausiai tai padaryti per naktį. Agurką nulupti juostelėmis ir sutarkuoti burokine tarka. Palikti 10 minučių ir labai gerai nuspausti. Česnaką sutrinti ir sumaišyti su agurkais, krapais ir mėtomis, o po to su likusiais produktais.
2011 m. balandžio 4 d., pirmadienis
Velykoms. Kiaulienos sprandinė kepta aluje
Kaip jau daugelis girdėjo (skaitė, dalyvavo, matė) kovo pabaigoje Kulinarijos studijoje vyko alaus ir maisto derinimo vakarėlis, organizuotas Švyturio alaus. Apie jį rašė ir rodė Beata iš Braškių su pipirais, Jurga iš Savaitgalio rendez-vous, taip pat Popas iš Prisiminimų su iliustracijomis (beje, likau labai maloniai nustebinta jo atsiliepimais :) ačiū labai :), labai gailiuosi, kad kažkaip daugiau nepabendravom, bet gal bus dar tokių progų, trumpam užbėgo žaidimų aikštelė. Taip pat gamino ir ragavo Vyrai virtuvėje, meniu.lt. Švyturietės kartu su mumis liedamos prakaitą smulkino morkas. O vadovavo paradui šaunusis šefas Donatas Dabravolskas.
Tai va. Iš karto pasakysiu, kad alus nėra mano romano herojus, bet kadangi siela reikalavo pasižmonėti, ėjau. Ir, kaip toje Fielmann reklamoje, likau maloniai nustebinta, nors akinių man nepasiūlė. Nustebinta ne tik širdį (ir tiesiogine ir perkeltine prasme :D) glostančia prijuoste :) O taip... taip... prijuostė!!!! Vakaro atmosfera buvo puiki, ypač į pabaigą :) atsisveikinome kaip seni ir geri draugai, o pats vakaras man sukėlė mielų prisiminimų ir įkvepė idėjoms. Naujoms.
O čia senesni receptai su alumi:
Obuoliai alaus tešloje
Suomiška alaus duona su plutele
KIAULIENOS SPRANDINĖ KEPTA ALUJE
Apie prisiminimus... Seniai, seniai, kai didesnės dalies tinklaraštininkų tėvai dar net minčių neturėjo apie vaikus, mano mamytė, o ji buvo tikra mėsos gaminimo meistrė, kepdavo kiaulienos nugarinę aluje. Lyg šiol prisimenu tą nosį kutenantį kvapą ir neįtikėtino švelnumo ir išgryninto skonio mėsą, o praėjo tikrai daug metų... Todėl mano gaminta mėsa yra kiek kitokia. Ir vyniotinį ne pagal taisykles sukau, tiksliau visai nesukau. Bet. Tai mėsa, kuri šiemet tikrai bus ant mano Velykinio stalo. Ir truputį ūkiškų patarimų.
Svarbu: prieš pasirenkant šį receptą įvertinkite, ar tikrai norite visų šių riebalų, kiaulienų ir t.t.... ;P tai nėra nei lengvas, nei sveikas patiekalas.
~ 600-700 g kiaulienos sprandinės
5-6 skiltelės česnakų
1 šaukštelis juodųjų pipirų
1 šaukštas druskos
2 šaukštai aliejaus
10-12 džiovintų slyvų
6-7 riekelės šaltai rūkytų lašinukų arba šoninės
250 ml stipraus tamsaus alaus
porą šaukštų aliejaus arba sviesto kepimui
Labai nemėgstu plačių didelių riekių mėsos, todėl niekad nekepu visos sprandinės. Turėjau nemažą gabalą sprandinės, kažkur apie 1,5 kg.
Kadangi, kaip minėjau, man visiškai nesinorėjo didelio gabalo, tuomet aš perpjoviau sprandinę į dvi dalis išilgai - vieną didesnę, kitą - mažesnę. Didesnę dalį kol kas atidėjau, ką iš jos pagaminau, parodysiu už kelių dienų. Vą šitą apibrauktą ir sunaudosiu dabar.
Česnakus sutarkuoti ne smulkiausia tarka, bet tokia šiek tiek stambesne. Po to galima pagrūsti grūstuvėje kartu su druska, pipirais. Pabaigoje supilti aliejų ir išmaišyti. Šiuo mišiniu įtrinti sprandinę ir palikti nakčiai sandariai uždarytame inde. Kitą dieną ilgu ir plonu peiliu padaryti skylę per visą mėsos ilgį. Jei tokio ilgio peilio neturite, tuomet galima padaryti skylutes iš abiejų pusių, kad jos susitiktų.. o jei nesusitiks, reiškia, ne likimas... bet tai netrukdo prikimšti skyles džiovintų slyvų. Tiesiog vienoje vietoje gausis slyvų dvynukai.
Apvynioti mėsą šonine arba lašinukais. Ir čia reiketų viską surišti, bet, pasirodo, kad pribaigiau savo gerąją virvelę dar iki to... tai palikau taip, kaip yra.Bet joks geras darbas nelieka nenubaustas - paskui man sprandinė pareiškė pretenzijas - tiesmukiškai išsižiojo...
Orkaitę įkaitinti iki 190 °C. Kepimo skardelę (bet ne plokščią, o gilesnę) iškloti kepimo popieriumi, įpilti aliejaus arba įdėti sviesto ir įdėti mėsą šonine į viršų. Kepti 15 minučių ir pradėti po truputį pilti alų - per 4-5 kartus. Šiuo atveju svarbu, kad mėsa ne virtų aluje, bet kad alaus būtų tiek, kad kartu su sultimis sudarytų tokią labai apetitišką terpę mėsai kepti. Stengtis dažnai palaistyti mėsą susidariusiomis kepimo sultimis. Kepti valandą arba kokias 70 min. Bet visą laiką laistyti. Kai mėsa bus visiškai minkšta, išimti ir uždengus folija leisti "pailsėti" 10-15 minučių. Po to atšaldyti. Aš nešaldžiau, pjausčiau dar karštą nėsą, todėl jos neįmanoma buvo normaliai atpjauti... bet už tai matosi, kokia ji sultinga :) Na ir aišku, kitą kartą, aš būtinai stipriai aprišiu mėsą prieš kepant.
Užsisakykite:
Pranešimai (Atom)